fbpx
favico-02

1993 yılında Pamir Demirtaş tarafından kurulan Pinema Filmcilik, Türkiye’deki başlıca film dağıtım şirketlerinden biri haline gelmiştir. Amacı Türk seyircisini yerli ve yabancı yapımlarla sinema, televizyon ve diğer mecralarda buluşturmaktır.

Pinema Filmcilik, Hollywood yapımlarının yanı sıra birçok farklı ülkenin yapımlarını da Türk izleyicisine ulaştırmaktadır. Ayrıca gelişmekte olan Türk film pazarındaki yapımları uluslar arası seyirciyle buluşturmayı hedeflemektedir ki özellikle Güneşi Gördüm filmiyle bunu büyük bir başarıyla sonuçlandırmıştır.

Bütçeleri 1 ila 100 Milyon Dolar arasında değişen birçok yabancı stüdyoyla çalışmış ve çalışmaktadır. Polygram, Summit Entertainment, Canal +, Universal, Columbia Home Video, Beacon, Strike, Hyde Park Entertainment, Relativity Media, Morgan Creek Int., Arclight Pictures bunlardan bazılarıdır.

Yurtdışındaki uzun soluklu dostluklar ve sağlam bağlar sayesinde, İstanbul’da yapılan galalara Oliver Stone, Francis Ford Coppola, Mario Kassar ve Luc Besson’un katılımları sağlanmıştır. Yine bu dostluklar sayesinde yabancı yapımcılarla Türk yönetmenler bir araya gelmiş ve yeni projelere adım atılmıştır.
90’larda Transpotting, Shallow Grave, Les Nuits Feuves, 8th Day, Sleepers, Game; 2000’lerde ise Spy Game, Nothing Hill, Alexander, Mr.& Mrs. Smith, Premonition, Bandits, Bank Job, L’Ennemi Intime, Slumdog Millionaire, Burning Plaine, Pinema Filmcilik’in Türk izleyicisiyle buluşturduğu filmlerden bazılarıdır.

Basında Pinema